Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Aktualności

Warsztaty Fizjoterapii 2017

    Już po raz piąty 04.11.2017 roku Podkarpacka Grupa Wsparcia Chorych na Mukowiscydozę spotkała się na warsztatach w budynku RORE – Klinicznym Regionalnym Ośrodku Rehabilitacyjno–Edukacyjnym im. Św. Jana Pawła II w Rzeszowie. Tym razem do udziału w warsztatach wraz z nami zostali zaproszeni chętni fizjoterapeuci i studenci rehabilitacji gdyż warsztaty dotyczyły „Najnowszych trendów w światowej fizjoterapii”.

    Pani Anna Mazur – Gałka skarbnik PTWM i Liderka Podkarpackiej Grupy Wsparcia bardzo serdecznie przywitała przybyłych uczestników warsztatów jak również Pana mgr Mikołaja Kowalskiego fizjoterapeutę z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, który poprowadził warsztaty. Przedstawiła krótką prezentację multimedialną dotyczących chorych na mukowiscydozę na Podkarpaciu.

p1120207

    Po krótkiej reorganizacji Pan Mikołaj rozpoczął warsztaty część wykładowa była przeplatana fizjoterapią osób chorych. Napoczątku omówił jak wyglądają trendy w najnowszej fizjoterapii w przypadku Mukowiscydozy. Omówiliśmy: jak prawidłowo przeprowadzać inhalację – cel robienia, ułożenie ciała, klips na nos, ustnik czy maseczka; drenaż górnych dróg oddechowych – drenaż autogeniczny, zastosowanie pasów, system PEP, flater, aerobika, technika zmiennego ciśnienia oskrzelowego. Na koniec poznaliśmy nowości w sprzęcie ułatwiającym fizjoterapię: Airliquide – Alpha 300; Shysio Assist SIMEOX i IPV – impulsator percussionaire rentilator.

    W trakcie wykładu mieliśmy okazję w dwóch różnych salach przy zachowaniu wszelkich zasad higieny i dezynfekcji obserwować i uczyć się jak wygląda prawidłowo przeprowadzony drenaż. Pan Mikołaj przeprowadził drenaż 3 chorych osób – pierwszy był 2,5 letni Miłoszek po dwóch godzinach 12 letni Grześ i na końcu spotkania 41 letnia Lolita. Każdy chory bezpośrednio przed drenażem wykonał inhalację podczas, której zostały pokazane i skorygowane najczęstsze błędy, które wykonują chorzy podczas jej robienia. Bezpośrednio po inhalacji każda z osób miała przeprowadzony drenaż autogeniczny. W trakcie fizjoterapii Pan Mikołaj odpowiadał na wszystkie nurtujące nas pytania. Najważniejsze hasło, które każdy powinien zapamiętać to SZTUKA SŁUCHANIA, słuchania chorych, pracy ich płuc, wychwycenia wszelkich niuansów podczas fizjoterapii chorego.

    Jak zawsze na naszych spotkaniach oprócz wielu ważnych informacji, które za każdym razem uzyskujemy mieliśmy czas na mały poczęstunek i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami. Serdecznie dziękujemy Panu Mikołajowi za prowadzenie warsztatów za wiele cennych faktów i uwag, Panu Jarosławowi za wykonanie dokumentacji fotograficznej, Panu Mariuszowi właścicielowi firmy AutoGT z Brzózy Królewskiej, Pani Dorocie, Pani Helenie i Pani Monice dzięki, którym podczas przerwy mogliśmy skorzystać z poczęstunku oraz Pani Ani za trud organizacji kolejnych już warsztatów, wsparcie w każdej sytuacji i za serce gotowe każdemu pomóc.


                                                  Justyna Niemczyk

 

zdjęcia