Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Aktualności

IV warsztaty Podkarpackiej Grupy Wsparcia

   Już po raz czwarty 29.04.2017 roku w Sali konferencyjnej Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie miała swoje warsztaty Podkarpacka Grupa Wsparcia Rodziców i Opiekunów chorych na mukowiscydozę.
   Pani Anna Mazur – Gałka Liderka grupy oraz członek Głównego Zarządu PTWM w Rabce – Zdroju po krótkim wstępie przywitała rodziców przybyłych na warsztaty oraz Panią mgr Klaudię Bar dietetyka klinicznego, która przybliżyła i rozwinęła temat „Mukowiscydoza od kuchni”. 
 W ramach głównego tematu poruszyliśmy kwestie:
1.Zapotrzebowanie na energię.
2.Białko w diecie – wartości biologiczne produktów zwierzęcych, zbóż i strączków. Jakie produkty wybierać.
3.Tłuszcze w diecie – jakie wybierać.
4.węglowodany w diecie – źródło skrobi.
5.Owoce, warzywa, woda i inne płyny w diecie.
6.zapotrzebowanie na witaminy, minerały i sól.
7.Żywienie noworodków i niemowląt.
8.Produkty wzmacniające apetyt.
9.Metody zwiększania kaloryczności posiłków.
10.Jak postępować w przypadku celiakii, nietolerancji laktozy, cukrzycy.
 
img 20170429 095544 1
 
   Bardzo ważnym zagadnieniem były enzymy trawienne – jak je stosować i w jakich ilościach je podawać. Tą kwestię przećwiczyliśmy w praktyce. Obliczaliśmy ilość potrzebnych enzymów do ilości tłuszczu zawartego w posiłku, każdy mógł zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności. Modyfikowaliśmy przepisy, aby zwiększyć ich kaloryczność. Dostaliśmy kilka fantastycznych przepisów do zastosowania w swojej kuchni, aby chociaż a w taki sposób umilić los naszych dzieci. Otrzymaliśmy mnóstwo ważnych wskazówek i porad za, które bardzo serdecznie dziękujemy Pani Klaudii.  
   W trakcie części warsztatowej dołączyła do nas Pani doktor, która leczy naszych chorych dr n. med. Marta Rachel. Przekazała nam swoje obserwacje dotyczące żywienia chorych i przeszła do spraw bieżących związanych z oddziałem Mukowiscydozy, o który się staramy – jak to wygląda od strony szpitala.
   Pani Monika Bartnik powiedziała kilka słów na temat Pierwszego Podkarpackiego Balu Charytatywnego dla Chorych na Mukowiscydozę, który odbył się  w Rokietnicy koło Jarosławia i dochód z niego zostanie  przeznaczony na utworzenie izolatek dla naszych chorych. Jak zawsze podczas przerwy przy kawie, herbacie i ciastkach w miłej atmosferze dzieliliśmy się naszymi sukcesami, radościami ale również smutkami i problemami. Na pożegnanie dostaliśmy wspaniałe upominki ufundowane przez firmę INGLOT, za które serdecznie dziękujemy.
 
Justyna Niemczyk
 
zdjęcia